Staff List

When sending an email to a member of staff, please copy Claire Kent, Communications Officer
ckent@oxtedschool.co.uk

TO CONTACT A MEMBER OF THE TEACHING STAFF VIA EMAIL, PLEASE SEE THE STAFF LIST ON THE PARENT DASHBOARD OF FROG 
 

CREATIVE ARTS FACULTY

Mrs L Seymour (LES)

Head of Creative Arts

Mrs K Sowerbutts (KLS)

Head of Art

Mr J Carrett (JRC)

KS3 Art Coordinator

Mrs N Garstang (NJG)

Deputy Head of Art / KS3 Coordinator

Mrs S Homewood (SAH)

Head of Music

Mr J Burston

Drama / English

Mr K Hill

Drama / English

Mr D Holloway (DLH)

Music / Head of Foyles House

Mr C Mann (CHM)

Art

Miss L Morgan

Drama / English

Mrs K Potter

Art / Photography

Ms P Power (PCP)

Drama KS3 Coordinator

Mr T Quenalt

Music / English

Mr W Roberts (WER)

Music / Mathematics

Ms N Woledge (NIW)

Art

   

BSSS FACULTY

Mrs H Harber (HJH)

Head of BSSS / Economics

Mrs E Cherry (EKC)

Head of Sociology

Mrs D Evans (DZE)

Business Studies / Economics / Year 11 Progress Leader

Mrs D Gibbins (DEG)

Psychology / Careers Coordinator

Ms L Stares (LMS)

Sociology / Deputy Head of Sixth Form

Mr P Stockley (PES)

Travel & Tourism

Ms S Wallace

Business Studies
   

ENGLISH

Miss L Robertson (LRO)

Assistant Headteacher - Acting Head of English

Miss S Lambert

Deputy Head of English (KS3)

Mr C Palmer

Deputy Head of English (KS4)

Ms S Nelson

Deputy Head of English (KS5)

Mr J Burston

English / Drama

Mr A Cox

Media / Media Coordinator

Mrs S Enston

English

Mrs A Emney (AME)

English

Mr K Hill

English / Drama

Mrs A Jensen

English

Mrs E Kelly (ESK)

English

Miss L Morgan

English / Drama

Mr T Quenalt

English / Music

Mrs D Read

English

Miss K Spelling (KSP)

English

Miss E Stephen (ELS)

English

Mrs P Waller (PMW)

English 2nd in Charge

  

HUMANITIES FACULTY

Mr C Henk (CTH)

Head of Humanities Faculty

Miss D Wheeler (DNW)

Head of Geography / Year 8 Progress Leader

Mrs G Williams (GLW)
(maternity leave)

Head of Religious Education

Mr L Hilton (LJH)

Religious Education / Year 10 Progress Leader

Ms A Barber (ASB)

Geography / Head of Tenchleys / Bronze DofE Coordinator

Mrs U Codling (UJC)

Acting Head of Religious Education / Head of PSHE

Mr W Dale (WID)

Classics Coordinator / History

Miss J Donaldson (JSD)

History

Mr G Green (GG)

Head of Government & Politics

Mr A Harney (APH)

History

Miss S Herbert

RE

Mrs E Kourea (EKO)

RE

Miss S Pullen

History

Mrs S Skitt (SLS)

History

Ms N Storey

Humanities

Mr J Sutton

Geography / PE
   

Computing

Mr L Turner (LTU)

Head of Computing

Mr V Sylvester (VSY)

Computing / ICT

Mr T Edwards (TIE)

Computing / Head of Detillens

Mr N Towler (NTO)

Computing / PE

Mr R Vaughan (RJV)

Computing

  

MATHEMATICS

 

Mrs A Bergamo (ADB)

Director of Maths / KS4 Achievement Lead

Mr D Crowhurst (DAC)

Head of Maths / Gold DofE Lead

Mr M Connell (MCO)

Deputy Head of Maths / Head of DofE

Mrs H Field (HVF)

Deputy Head of Maths

Mr S Stodart (SRS)

Mathematics  / Year 7 Progress Leader

Mrs A Crowhurst (AJC)

Joint KS5 Coordinator

Miss K Aldersley (KLA)

Mathematics / Silver DofE Lead

Mrs L Bennett (LMB)

Mathematics

Mrs S Codling

Mathematics

Miss O Coleman (OCC)

Mathematics

Miss M Dare (MDA)

Mathematics

Mr P Hayter (PHY)

Mathematics / PE / School Sports Leader

Mr P Frost (PAF)

Mathematics / Professional Tutor

Mrs D Gwynne (DCG)

Mathematics

Mrs D O'Shaughnessey (DJO)

Mathematics

Mrs N Padmasiri

Mathematics

Mr W Roberts (WER)

Mathematics / Music

Miss S Smith (SSM)

Mathematics / PE / Deputy Head of Foyles

Mr B Soga (BSO)

Mathematics

  

MODERN FOREIGN LANGUAGES

Mr M Skitt (MJS)

Head of Modern Languages

Mrs L Witty (LDW)

Head of French

Ms E Aparicio

French / Spanish

Miss S Georges (SPG)

Modern Languages

Mrs C Beaumont (CBE)
(maternity leave)

Modern Languages

Mrs S Ellis (SHE)

Head of Spanish / Deputy Head of Grants

Miss I Maclean (ICM)

Modern Languages

Mrs C Oozeer (COO)

Modern Languages

Miss R Valiente Tio (JVA)

Spanish

Mr P Wagner

Modern Languages

Mr A Younas

Modern Languages
  

PE faculty

Mrs R Chevalier (RAC)

PE

Mrs D Baydas (DSB)

PE - KS5 Coordinator

Mr T Bridgland (TJB)

PE / Head of Grants

Mr A Hasan

PE / Science

Mr P Hayter (PHY)

PE / Mathematics / School Sports Leader

Mr S Owen (SJO)

PE / Head of Stocketts

Miss S Smith (SSM)

PE / Mathematics / Deputy Head of Foyles

Mrs K Stodart (KYS)

Head of Girls PE

Mr J Sutton

PE / Geography

Mr N Towler (NTO)

PE / Computing

Mr D Wiseman

PE / Science
  

SCIENCE DEPARTMENT

Dr S Chapman

Assistant Headteacher - Director of Science

Ms G Griffin (GMG)

Head of Science Faculty

Mr P Johns (PNJ)

Chemistry / KS5 Coordinator

Mrs K Edwards (KLE)

Head of Biology

Mrs L Bond (LKB)

Head of Physics / Astronomy Coordinator

Mrs A Driver (AMD)

KS3 Progress Leader Science

Mrs J Kirk

Science

Mr A Hasan

Science / PE

Miss S Sheridan (SOS)

Science / Deputy Head of Tenchleys

Miss L Sherriff

Science

Mr D Stoneman (DJS)

Science

Miss R Warren (RAW)

Science

Miss J Williamson (JDW)

Deputy Head of Sixth Form

Mr D Wiseman

Science / PE

Miss K Whiddett (KEW)

Vocational Coordinator - Science

   

TECHNOLOGY

 

Mr N Boldison-Smith (NIB)

Head of Technology Faculty

Mr A Wine (AIW)

Deputy Head of Technology

Mrs R Kay

Food Technology

Mr N Rose (NKR)

Technology

Miss S Shillito (SMS)

Textiles

Mr R Taylor (RWT)

Technology

Mrs S Vallens (SJV)

Textiles

Miss K Murphy (KTM)

Food Technology (Food Specialism) / Year 9 Progress Leader

Miss G Ojekwe (GIO)

Lead Health & Social Care and Child Development